۵ راز داشتن یک مطالعه لذت بخش

مطالعه لذت بخش

آیا مطالعه برای شما هم خسته کننده است؟

تا به حال با این شرایط مواجه شده اید که هنگام مطالعه کتاب درسی به هزاران موضوع مختلف فکر می کنید و همواره از مطالعه فراری هستید!

از آنجایی که مطالعه و درس خواندن برای  دانش آموزان یک اجبار است، شاید این سوال ایجاد شود که حالا که مجبورم مطالعه کنم آیا می توانم کاری کنم که این کار لذت بخش باشد؟

جواب این سوال مثبت است و در این مقاله به این مساله می پردازیم و روش هایی را معرفی خواهیم کرد که مطالعه را برای شما تبدیل به یک لذت می کند و دیگر احساس خستگی و بی حوصلگی نمی کنید.

راز اول) به موضوع علاقمند شوید

آقای فرانسیس لاک وود در یکی از کتاب هایش به این موضوع اشاره کرده و راز مطالعه را در این می داند که یک فرد چقدر توانایی دارد که تفکرات خود را شستشو دهد و در خود علاقه ایجاد کند. علاقه یک عنصر کلیدی می باشد. برای اینکه بتوانیم خیلی عمیق وارد جزئیات و ابعاد چالشی مطالب مورد مطالعه شویم باید حتما در مورد آن موضوع هیجان زده باشیم.

 

راز دوم) طرز فکر رشد داشته باشید

خام کارول دوک در کتاب “طرز فکر” به این موضوع اشاره کرده که دانش آموزان با دو طرز فکر به دروس دشوار نگاه می کنند، طرز فکر ثابت و طرز فکر رشد.

دانش آموزان دسته اول فکر می کنند که هوش و استعداد آن ها ثابت است و زمانیکه با یک مساله سخت و چالشی روبرو می شوند به خود می گویند “من آدمی نیستم که بتوانم این مساله را حل کنم”.

در مقابل دانش آموزان با طرز فکر رشد بر این باور هستند که آن ها می توانند در هر زمینه ای تغییر و رشد داشته باشند.

یکی از یافته های خانم دوک در فرایند تحقیقاتش این بود که مثلا دانش آموزان در ابتدای ترم به درس شیمی علاقمند بودند اما در طول ترم اتفاق جالبی رخ داد!

دانش آموزانی که دارای طرز فکر ثابت بودند زمانی به مطالب علاقه نشان می دادند که دشواری وجود نداشته باشد و آنها درگیر چالش نشوند. یعنی اگر مباحث چالشی می شد دیگر به درس شیمی علاقه نشان نمی دادند. در واقع این دانش آموزان اگر گواهی برای تایید استعداد خود نداشته باشند دچار بی علاقگی می شوند و از مطلب لذت نمی برند.

در مقابل دانش آموزانی که طرز فکر رشد داشتند همواره سطح بالایی از علاقه را نشان دادند حتی زمانیکه مطالب درسی چالشی و دشوار می شد.

نتایج این آزمایش نشان می دهد که اگر می خواهید از مطالعه لذت ببرید باید چارچوب های فکری خود در مورد کلاس و درس تغییر دهید بجای اینکه به این فکر کنید که کلاس و درس آزمونی است برای نشان دادن شما باهوش هستید یا خیر به این فکر کنید که هر کدام فرصتی برای یادگیری و رشد بیشتر است.

اگر بتوانید طرز فکر رشد را در زندگی خود بکار بگیرید متوجه می شوید که مطالعه و انجام تکالیف از هر موضوع یا درسی باشد می تواند لذت بخش باشد.

 

راز سوم) به همراه یک دوست مطالعه کنید

مطالعه بهمراه یک دوست می تواند برای پاسخگویی عالی باشد و مطالعه کردن را لذت بخش کند. البته در این شرایط دو مساله ممکن است بوجود بیاید که موجب شود این مطالعه گروهی درست انجام نشود.

مساله اول) ممکن است شما و هم‌گروهی‌تان مزاحم یکدیگر شوید و موجب حواس پرتی هم بشوید و به یک گروه اهمال کار که فقط وقت تلف می کند تبدیل شوید.

مساله دوم) دوست شما تمام کارها را انجام دهد و شما اصلا فرصت یادگیری پیدا نکنید!

اگر شما دوستی دارید که بسیار توانمند و سریع است و تمام کارها را به سرعت انجام می دهد، در ابتدا ممکن است خیلی خوب و جذاب بنظر برسد اما در دراز مدت موجب می شود که شما چیزی یاد نگیرید و این مساله به ضرر شما می باشد.

راز انتخاب دوست برای مطالعه گروهی این است که فردی را بیابید که با شما در یک سطح باشد و زمانیکه روی یک مساله کار می کنید هر دو همزمان روی راه حل کار کنید و پیش بروید.

 

راز چهارم) محیط اطراف خود را تغییر دهید

حضور در محیطی که موجب تمرکز عمیق شما بشود بسیار برای اینکه از مطالعه لذت ببرید لازم است. اولین قدم این است که چیزهایی را در کنار خود داشته باشد که از داشتن آنها لذت می برید و موجب حواس پرتی شما نمی شود.

بعنوان مثال شما می توانید لیستی از آهنگ هایی که هنگام مطالعه به شما آرامش می دهد را داشته باشید و از آن استفاده کنید. یا اینکه می توانید به کتابخانه، پارک یا کافی شاپ مورد علاقه خود بروید و در آن جا مطالعه کنید. همچنین می توانید یک نوشیدنی خوب و مفید کنار خود داشته باشید و هنگام مطالعه میل کنید. حتما خیلی خیلی کمک خواهد کرد تا لذت شما بیشتر شود.

 

راز پنجم) پاداش های کوچک برنامه ریزی شده در نظر بگیرید

انگیزه شما برای تکمیل کردن یک وظیفه به پاداشی که پس از اتمام کار بدست می آورید بستگی دارد. پاداش‌های کوچک می توانند مشوق های موثری برای به پایان رساندن وظایف باشند، یا حتی مشوقی برای تخصیص مدت زمان مشخصی برای مطالعه در یک روز خاص باشند.

منظور از پاداش کوچک می تواند تماشای فیلم یا سریال مورد علاقه، رفتن به پارک یا استخر، یا نوشیدن چای و قهوه باشد.

توجه: البته توجه داشته باشید که این پاداش نباید گشتن در فضای مجازی مثل تلگرام یا اینستاگرام باشد چرا که شبکه های اجتماعی بیشتر موجب خستگی ذهن و چشم می شوند.  تفریحاتی که به خود پاداش می دهید باید موجب نشاط و شادی شما شوند و انرژی دوباره به شما بدهد.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که پاداش خود را از قبل برنامه ریزی کنید. این مساله موجب می شود که شما در انتهای ذهن خود بدانید که پس از اتمام مطالعه یک پاداش جذاب و لذت بخش دریافت خواهید کرد که همین موضوع موجب ایجاد انگیزه در شما می شود.

در پایان باید بگویم که قطعا موارد بسیاری در امور مربوط به مدرسه وجود دارد که شما قادر به کنترل آن ها نیستید، مانند معلم های بی حوصله، کتابهای خشک و بی روح یا تکالیف بی معنی و غیر منطقی، اما اگر با طرز فکر یک نابغه با آنها برخورد کنید و بر روی مسائلی که می توانید کنترل کنید کار کنید شانس خوبی نصیب شما می شود که کارهای مدرسه را با لذت بیشتری انجام دهید.

مطالعه لذت بخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *