۱۲ روش فوق العاده برای رفع خواب آلودگی حین مطالعه

رفع خواب آلودگی حین مطالعه

 

۱) مکان مطالعه خود را روشن و پر نور نگه دارید

یکی از استباهاتی که عموما هنگام مطالعه ممکن است مرتکب شوید این است که تنها نوری که در مکان مزالعه شما وجود دارد نور چراغ مطالعه است. درحالیکه بقیه فضای اتاق تاریک است. توصیه می‌شود که برای جلوگیری از خواب آلودگی حین مطالعه حتما در محیطی روشن با نور زیاد مطالعه کنید.

برای جلوگیری از خواب آلودگی مکان مطالعه باید روشن باید

 

۲) نشسته مطالعه کنید نه درازکش

سعی کنید در صورت امکان روی صندلی بشینید و پشت میز مطالعه کنید. اگر میز و صندلی در اتاق شما وجود ندارد می توانید از کتابخانه یا هر مکان دیگری که دارای میز و صندلی باشد استفاده کنید. اگر چاره ای نداشتید و واقعا امکان استفاده از میز و صندلی برای شما فراهم نبود روی زمین بنشینید و به هیچ وجه در حالت درازکش مطالعه نکنید چرا که موجب خواب آلودگی شما می‌شود.

مطالعه باید در حالت نشسته باشد

 

۳) از خوردن غذای حجیم و پرچرب بپرهیزید

همه ما پس از خوردن غذای سنگین ممکن دچار خواب آلودگی شویم. حالا فرض کنید در این حالت بخواهید مطالعه هم بکنید!! تصور نکنید که باید به خود گرسنگی دهید تا این حالت رخ ندهد بلکه پیشنهاد من به شما این است که وعده غذایی خود را زودتر میل کنید و غذاهای سبک  مصرف کنید.

قبل مطالعه غذای حجیم و پر چرب نخورید تا خواب آلود نشوید

 

۴) مقدار زیادی آب بنوشید

بسیار توصیه شده که هر انسان در طول روز باید حداقل ۸ لیوان آب بنوشد. همچنین می‌توانید یک بطری آب در کنار خود در زمان مطالعه داشته باشید. نوشیدن آب دو مزیت دارد، اول اینکه مصرف اب فراوان موجب می شود که شما به دفعات به سرویس بهداشتی بروید که این موضوع موجب تحرک شما و هشیاری می‌شود؛ دوم اینکه مصرف آب کافی برای مغز مفید است و قدرت ذهن در یادگیری را افزایش می‌دهد.

نوشیدن آب برای رفع خواب آلودگی بسیار مفید است

 

۵) زود بخوابید و سحر خیز شوید

حتما شنیده‌اید که می‌گویند سحرخیز باشد تا کامروا باشید. باید بدانید که این موضوع واقعا حقیقت دارد. زمانیکه شما شب‌ها زود به رخت خواب می‌روید و صبح‌ها زودتر بیدار می‌شوید و خواب کافی دارید (۷ ساعت) بسیار پر انرژی و با نشاط خواهید بود و طبیعتا با یک ذهن باز و متمرکز می‌توانید مطالعه موثری داشته باشید. توجه داشته باشید که یک ذهن با نشاط تمرکز بیشتری در دریافت اطلاعات خواهد داشت.

سحرخیزی موجب نشاط و کاهش خواب آلودگی می شود

 

۶) بعد از ظهرها چٌرت کوتاهی داشته باشید

اگر از صبح زود تا ظهر مشغول مطالعه بودید اندکی خواب بعد از ظهر می‌تواند از خستگی ذهن شما جلوگیری کند. پیشنهاد می‌شود که این خواب عصرانه بیشتر از ۲۰ دقیقه نباشد. واقعا ۲۰ دقیقه زمان مناسبی برای رفع خستگی ذهنی می‌باشد.

عصرها به مدت 20 دقیقه بخوابید

 

۷) خود را هشیار نگه دارید

اگر پس از مدتی مطالعه در وضعیتی خاص احساس خواب آلودگی کردید از جای خود بلند شوید دست و صورت خود را بشویید، دور اتاق قدم بزنید و حرکات کششی دست و پا انجام دهید.

شستشوی صورت موجب رفع خواب آلودگی می شود

 

۸) با صدای بلند مطالعه کنید

هنگامی که احساس خواب آلودگی کردید با صدای بلند مطالعه کنید. این کار باعث می شود که حس خواب آلودگی کاهش پیدا کند. مانند یک معلم مطالب را برای خود تدریس کنید. این کار نه تنها به رفع خواب آلودگی کمک می‌کند بلکه قدرت یادگیری شما را نیز افزایش می‌دهد.

مطالعه با صدای بلند خواب شما را می پراند

 

۹) مباحث سنگین را شب مطالعه نکنید

مطالعه دروس سخت و سنگین و حل مسائل پیچیده در شب موجب ایجاد حس خواب آلودگی در شما می‌شود. برای جلوگیری از این حالت سعی کنید اگر شب قصد مطالعه دارید مطالب ساده و راحت و قابل فهم را مطالعه کنید و مطالعه مطالب سخت و پیچیده را به زمانی موکول کنید که ذهن شما با نشاط و فعال است.

مطالعه سنگین شبانه ممنوع

 

۱۰) رژیم غذایی سالم داشته باشید

خوردن غذای چرب به شما احساس خواب آلودگی خواهد داد. اگر می‌خواهید هشیار و پرانرژی باشید باید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید. غذاهایی را انتخاب کنید که مغذی باشند مانند سالاد، سوپ، سیب زمینی و مواد پروتئینی. همچنین می‌توانید از میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال برای دریافت قند طبیعی استفاده کنید.

رژیم غذایی سالم برای رفع خواب آلودگی مفید است

 

۱۱) آدامس بجوید یا از مایعات کافئین دار استفاده کنید

یکی از تکنیک‌های جالب برای رفع خواب آلودگی جویدن آدامس می‌باشد. همچنین می‌توانید در حین مطالعه از نوشیدنی‌های کافنین دار مثل قهوه استفاده کنید.

جویدن آدامس و نوشیدنی های کافئین دار برای رفع خواب آلودگی مفید هستند

 

۱۲) بهمراه دیگران مطالعه کنید

مطالعه گروهی هم یکی راه‌های مناسب برای غلبه بر خواب آلودگی می‌باشد. توصیه می‌شود که بدنبال یک همراه خوب برای زمان مطالعه خود باشید.

مظالعه گروهی رفع خواب آلودگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *