چطور راه علاقه مندی به دروس را پیدا کردم !

راه علاقمندی به درس ها

 

علاقه نداشتن به درس خواندن و مطالعه میان دانش‌آموزان امری بسیار رایج می‌باشد. در این مقاله قصد دارم به این مساله بپردازم و راه‌کارهایی را برای ایجاد علاقه به مطالعه و درس خواندن پیشنهاد کنم.

 

۱) کاربرد مطالب را پیدا کنید

اگر شما ندانید که آن مبحثی که قرار است مطالعه کنید در واقعیت چه کاربردی دارد علاقه ایجاد نمی‌شود و نمی‌توانید دانش خود را بکار بگیرید.

کاربرد مطالب درسی را در زندگی اگر بفهمید علاقه ایجاد می شود

 

۲) استفاده از ابزار کمک آموزشی

مباحث را با کمک تصاویر و فیلم آموزشی بیاموزید. از این طریق شما می‌توانید چیزهایی که یاد گرفته‌اید را تصویرسازی کنید.

استفاده از ابزارهای کمک آموزشی علاقه به درس ایجاد می کند

 

۳) تغییر منابع

اگر فکر می‌کنید که منابع مطالعاتی یا معلم شما طوری نیستند که شما را به مباحث علاقمند کنند سعی کنید بدنبال کتاب یا معلمی باشید که شیوه تدریس متفاوتی داشته باشد و بتواند شما را به درس مورد نظر علاقمند کنند.

تغییر منابع می تواند موجب علاقه شما به درس شود

 

۴) در کلاس شرکت کنید

شرکت نکردن در کلاس درس شرایط و میزان بی علاقگی شما را بدتر خواهد کرد. تلاش کنید که حتما در کلاس‌ها شرکت کنید تا از مطالب عقب نمانید، چرا که اگر از مباحث کتاب عقب بمانید بی علاقگی شما تشدید می‌شود.

شرکت در کلاس موجب علاقه شما به دروس می شود

 

۵) تلاش کنید

گاهی دانش‌آموزان هیچ تلاشی برای یادگیری دروس نمی‌کنند، در عین حال از آن درس ابراز بیزاری می‌کنند و می‌گویند که به آن علاقه‌ای ندارند. یکی از علل اصلی بی علاقگی نسبت به دروس این است که دانش‌آموز آن درس را بلد نیست و هیچ تلاشی هم برای یادگیری نمی‌کند.

جالب است بدانید که هر انسانی که دارای قدرت یادگیری بالایی است برای اینکه یک مطلب را یاد بگیرد باید حداقل ۵ بار آن مطلب را به روش صحیح مطالعه و مرور کند و در بدترین حالت اگر شخصی قدرت یادگیری پایینی داشته باشد و بخواهد یک مطلب خیلی خیلی سخت را یاد بگیرد حداکثر با ۷۲ بار مطالعه، مرور و تکرار آن مطلب را یاد می‌گیرد. مسلما هیچ کدام از شما قدرت یادگیری پایینی ندارید و مطالب درسی شما سخت‌ترین مطالب دنیا نیستند پس نیازی ندارید ۷۲ بار مطالعه و تکرار داشته باشید. پس حداقل همان ۵ مرتبه مطالعه و مرور را انجام دهید تا ببینید بعد از یادگیری مطلبی که فکر می‌کردید به آن علاقه‌ای نداشتید چقدر به آن علاقمند شدید.

تلاش برای یادگیری علاقه در شما ایجاد می کند

 

۶) موفقیت‌های کوچک کسب کنید

برای هر درس یا مبحثی که نسبت به آن بی علاقه هستید یک برنامه مطالعاتی منظم بریزید و آن را مطالعه مرور کنید (حداقل ۵ بار). با یادگیری مطالب اعتماد بنفس شما افزایش پیدا می‌کند و امکان ایجاد علاقه برای شما فراهم می‌شود.

موفقیت های کوچک پیروزی های بزرگ به همراه دارد

 

۷) به خودتان پاداش بدهید

برای خود شرایطی فراهم کنید که اگر بتوانید به مباحث سخت علاقمند شوید و آن‌ها را یاد بگیرید خودتان را تشویق کنید و به خودتان پاداش دهید.

پاداش برای موفقیت می تواند برای شما علاقه ایجاد کند

 

۸) اهمال کاری نکنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که شما درس خواندن و مطالعه کردن را به بعد موکول کنید. این اهمال کاری به بی علاقگی شما نسبت به مطالعه دامن می‌زند. بهرحال در رابطه با درس‌هایی که به آن‌ها علاقه ندارید بسیار مفید است که تکالیف خود را به موقع انجام دهید و نگرانی و بی علاقگی بیشتری به خود تحمیل کنید.

رابطه اهمال کاری با علاقمندی به درس

 

۹) با معلم‌تان حرف بزنید

صحبت کردن با معلم شاید دشوار باشد اما ممکن است نگاه شما را به آن درس تغییر دهد. به معلم‌تان بگویید که برای علاقمند شدن‌تان به درس مورد نظر راهکارهایی ارائه دهد.

صحبت بت معلم می تواند در علاقمندی شما به درس موثر باشد

 

۱۰)  تعامل با سایر دوستان

در میان همکلاسی‌ها و دوستان خود افرادی را پیدا کنید که به درس مورد نظر شما علاقه دارند و در آن خوب هستند. دوستتان می‌تواند به شما کمک کند و نگاهتان را به آن درس تغییر دهد تا به آن علاقمند شوید.

با دوستان خود مطالعه کنید

 

۱۱) ایجاد پل ارتباطی

سعی کنید میان درسی که به آن علاقه ندارید و چیز‌هایی که در زندگی به آن‌ها علاقه دارید ارتباط مثبت ایجاد کنید. مثلا فرض کنید که شما به درس زیست علاقه ندارید اما عاشق رسته پزشکی هستید، خب واضح است که شما برای اینکه به رشته پزشکی برسید باید در درس زیست خوب باشید و به آن علاقمند شوید. پزشک شدن انگیزه شما را برای مطالعه درس زیست را افزایش می‌دهد.

ایجاد پل ارتباطی میان چیزهایی که به آن علاقه ندارید و علاقمندی های خود

 

کلام آخر

در هر صورت ممکن است درس‌هایی باشند که شما به آن‌ها علاقه نداشته باشید، این واقعیت زندگی است و در آینده ممکن است در مسیر تحصیلی یا شغلی خود اساتید، مدیران، همکاران یا مشاغلی داشته باشید که به آن‌ها علاقه نداشته باشید اما ناچارید کارهایی را در قبال آن افراد یا موقعیت‌ها انجام دهید. آموختن پذیرش و کنار آمدن با چالش‌ها بخشی از زندگی، کار و تحصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *