چطور دانش‌آموزان برای شکست آماده می‌شوند ؟

شکست دانش آموزان

بنظر شما چطور می‌شود که دانش‌آموزان خود را برای شکست آماده می‌کنند؟ منظور شکست در این مقاله بدست نیاوردن نتایج مطلوب در زمینه‌های تحصیلی می‌باشد. این شکست می‌تواند قبول نشدن در امتحانات پایان ترم باشد یا قبول نشدن در یک آزمون سرنوشت سازی مثل کنکور. توی این مقاله سعی کردم مهم‌ترین علت‌های شکست تحصیلی محصلین رو شرح بدم. در ادامه این مقاله با من همراه باشید.

 

۱) تنبلی و اهمال کاری

تنبلی مهم‌ترین عامل شکست دانش‌آموزان در آزمون‌ها می‌باشد. یک دانش‌آموز تنبل درس خواندن را کاری بسیار دشوار می‌داند و در انجام تکالیف و مطالعه و تست زنی تنبلی می‌کند و انجام نمی‌دهد. طبیعی است که در نتیجه به آن سطح از تسلط مورد نیاز برای قبولی در آزمون‌ها نمی‌رسد و در آزمون رد می‌شود.

زمانیکه بجای انجام کار درست یا مطالعه کردن بدنبال انجام کارهای متفرقه می‌روید و مطالعه را به تعویق می‌اندازید در واقع دارید اهمال کاری می‌کنید و این اهمال کاری باعث می‌شود که دروس را شب امتحان مطالعه کنید و نتوانید به تسلط کافی برسید و از پس آزمون‌ها بر نیایید.

تنبلی و اهمال کاری عامل شکست دانش آموزان است

 

۲) نداشتن پشتکار

زندگی مسابقه دو سرعت نیست و ما باید یاد بگیریم که هر چیزی در زندگی دارای فرایند است و نیاز به زمان دارد. زمانی در مسیر زندگی به موفقیت دست پیدا می‌کنیم که مدت زمان رسید به آن را با تلاش مستمر و پشتکار طی کنیم، چرا که هیچ انسان موفقی در هیچ زمینه‌ای اعم از مهندس، پزشک، ورزشکار، خواننده و … بدون پشتکار  به موفقیت دست پیدا نکرده‌اند و نداشتن پشتکار دلیل اغلب شکست‌ها می‌شود. پس دانش‌آموزان باید هشیار باشند و بدانند که مسیر موفقیت تحصیلی و رسیدن به آرزوها با پشتکار و تلاش مستمر بدست خواهد آمد.

نداشتن پشتکار موجب شکست می شود

 

۳) وجود عوامل حواس پرتی

گاهی دانش‌آموزان بدلیل اینکه توجه خود را روی سایر فعالیت‌ها مانند فعالیت‌های ورزشی و فوق برنامه می‌گذارند یا در دنیای تکنولوژی از قبیل گوشسی های هوشمند، اینترنت و … غرق شده‌اند زمان زیادی را به امور تحصیلی و درسی خود اختصاص نمی‌دهند در نتیجه این عوامل حواس پرتی دانش‌آموز را تشویق به اهمال کاری و تعویق کارهای مهم‌تر می‌کنند و از عقب افتادن کارهای مهم تحصیلی دچار استرس می‌شود و این استرس باعث کاهش تمرکز حواس و در نهایت منجر به کسب نتایج نامطلوب و ضعیف می‌شود.

عوامل حواس پرتی شما را به سمت شکست سوق می دهد

 

۴) بی علاقگی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که دانش‌آموزان به موفقیت تحصیلی نمی‌رسند بی علاقگی می‌باشد. ریشه این بی علاقگی هر چیز ممکن است باشد؛ ترس، اجبار، خانواده، معلم یا هر چیز دیگری، اما نکته قابل توجه این است که اگر دانش‌آموز به مطالعه درسی علاقه نداشته باشد برای یادگیری با همه وجود تلاش نمی‌کند در نتیجه به آن اندازه که انتظار دارد موفقیت نصیبش نمی‌شود.

اگر به مطالعه بی علاقه باشید احتمالا شکست منتظر شما خواهد بود

 

۵) منابع مطالعاتی نامناسب

همانطور که می‌دانید امروزه دانش‌آموزان با منابع درسی و کمک درسی مختلفی احاطه شده‌اند نسبت به منابعی که برای مطالعه انتخاب می‌کنند آگاهی ندارند، چرا که بدون ارزیابی سطح دانش خود اقدام به انتخاب منابع می‌کنند. در اینصورت ممکن است سطح منابع بالاتر یا پایین‌تر سطح علمی دانش‌آموز باشد که در هر دو صورت آن منبع نمی‌تواند نیاز آن شخص را برآورده کند و موجب بی علاقگی دانش‌آموز نسبت به آن درس یا مبحث می‌شود که قطعا در روند نتایج دانش‌آموز تاثیر خواهد گذاشت. 

استفاده از منابع مطالعاتی نامناسب موجب شکست  شما می شود.

 

۶) روش مطالعه نادرست

متاسفانه اکثر دانش‌آموزان نمی‌دانند که چطور باید مطالعه کنند و روش صحیح مطالعه چیست! آن‌ها تصور می‌کنند که مطالعه یعنی خواندن کتاب و جزوات معلم در حالیکه مقصود از مطالعه فهمیدن و یادگرفتن مطالب است به نحوی که هیچگاه از خاطر دانش‌آموز پاک نشود نه صرفا خواندن کتاب و جزوه. در نتیجه استراتژی‌ها و روش‌های مطالعاتی نادرست شما را به سمت کسب نتایج نامطلوب سوق می‌دهد.

روش مطالعه نادرست می تواند موجب شکست شما بشود

 

۷) تاثیر دوستان و معلمان

بخاطر داشته باشید که دوستان و نزدیکان شما همیشه روی موفقیت تحصیلی شما تاثیر مستقیم دارند. بعضی از دانش‌آموزان تحت تاثیر همسالان و دوستان خود کارهایی انجام می‌دهند که باعث کاهش تمرکز آن‌ها بر مسائل تحصیلی می‌شود و در نهایت دچار افت تحصیلی می‌شوند.

همچنین داشتن معلم خوب موجب می‌شود اکثر دانش‌آموزان به موفقیت تحصیلی برسند. اما اگر دانش‌آموز به معلم یا روش تدریس وی علاقه نداشته باشد احتمال موفقیت در آن درس و آزمون‌های مرتبط کاهش پیدا می‌کند.

دوستان و معلمان بسیار در موفقیت و شکست شما موثر می باشند

 

۸) ضعف در مدیریت زمان

مدیریت زمان اثربخش برای هر دانش‌آموزی حیاتی می‌باشد تا بتواند به تمام کارها و وظایف خود رسیدگی کند. بسیاری از دانش‌آموزان بدلیل اینکه مهارت مدیریت زمان را بلد نیستند، نمی‌توانند زمان مطالعه درس‌ها را مدیریت کنند و این مساله باعث ضعف علمی و کسب نتایج نامطلوب می‌شود. از اینرو لازم است که مهارت مدیریت زمان را بیاموزید و هر چه زودتر به این مهارت مسلط شوید برای شما بهتر است!

ضعف در مدیریت زمان

 

۹) اعتماد بنفس بیش از حد

بعضی از دانش‌آموزان پس از اینکه در یک آزمون نتیجه خوبی می‌گیرند تصور می‌کنند همه چیز را می‌دانند در نتیجه کمتر تلاش می‌کنند و زمان مطالعه خود را کاهش می‌دهند. این اعتماد بنفس کاذب موجب می‌شود که در بعضی از آزمون‌ها نتیجه مورد انتظار را کسب نکنند. پس توجه داشته باشید که اگر در آزمونی نتیجه خوبی گرفتید باید تلاشتان را چند برابر کنید تا بتوانید سطح خود را حفظ کنید در غیراینصورت زمانیکه با سوالات و مباحث جدید مواجه می‌شوید دانش شما به اندازه کافی بالا نیست و نمی‌توانید از پس آزمون بربیایید.

اعتماد بنفس بیش از حد گاهی موجب شکست می شود

 

۱۰) عزت نفس پایین

داشتن عزت نفس به شما اجازه می‌دهد که با اطمینان در زندگی قدم بردارید. همچنین داشتن عزت نفس و کسب موفقیت‌های تحصیلی می‌تواند شما را برای رسیدن به پیشرفت‌ها و موقعیت‌های تحصیلی بهتر آماده کند. اما عزت نفس پایین تمام توانمندی‌های شما را فلج می‌کند و امکان رشد و موفقیت به شما نمی‌دهد.

عزت نفس یعنی حس خود ارزشمند پنداری

 

۱۱) پیش داوری در مورد نتیجه

بعضی از دانش‌آموزان پیش از اینکه سر جلسه آزمون بنشینند تصور می‌کنند که در هر صورت نتیجه خوبی نخواهند گرفت. این نوع طرز فکر منجر به کسب نتایجی می‌شود که دلبخواه دانش‌آموز نیست، اما غافل از آن است که خودش با تصورات منفی باعث کسب آن نتیجه شده است.

پیش داوری در مورد نتیجه می تواند موجب شکست شما بشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *